امروزشنبه, ۳۱ تیر ۱۳۹۶

 

کانال تلگرام

سیستم دانشگاهی آلمان

در ابتدا مختصری درباره سیستم آموزشی دانشگاهی آلمان ارائه می گردد.

مراکز آمورشی آکادمیک در آلمان به شرح ذیل هستند:

1-    دانشگاهها

2-    مراکز آموزشی عالی فنی و حرفه ای

3-    آکادمی های هنر ، موسیقی و فیلم

تنها در ترم زمستانی سال 2013 حدود 5/2 میلیون نفر در دانشگاهها، مراکز آموزشی عالی فنی و حرفه ای و آکادمی های هنر، موسیقی و فیلم در آلمان ثبت نام کرده اند. آمار دانشجویان ثبت نام شده به شرح زیر است: حدود 8/1 میلیون دانشجو در دانشگاه ها: 650 هزار دانشجو در مراکز آموزش عالی حرفه ای: حدود 33 هزار نفر در آکادمی های هنر، موسیقی و فیلم.

دانشگاه ها (Universitäten) و مراکز آموزش عالی فنی و حرفه ای (Fachhochschulen):

دانشگاه اصولا محلی برای فراگیری روش های علمی و دانش نظری است. بعنوان رشته های معمول دانشگاهی می توان از رشته هایی مانند پزشکی ، حقوق، علوم انسانی، علوم طبیعی و اقتصادی نام برد.

در دانشگاهها آموزش و پژوهش با یکدیگر آمیخته شده اند و رابطه ای تنگاتنگ دارند .

دانشگاه محلی برای آموزش و تحقیقات بنیادی و کاربردی است. دانشجویان دانشگاه مختارهستند تا برنامه درسی خود را در هر ترم شخصا انتخاب کنند و حتی تا حدود زیادی استادان خود را برگزینند اما چهارچوب هر رشته تحصیلی مشخص و واضح است .

تحصیل دانشگاهی را نمی توان با آموزش فنی و حرفه ای برابر دانست .

دانشگاهها در پایان تحصیل به دانشجویان طبق استانداردهای بین المللی مدارج لیسانس(Bachelor) ، فوق لیسانس (Master) و همینطور دکترا (PhD) اهدا می کنند.

شخصی که در کنار آموزش دانشگاهی (آکادمیک) به آموزش فنی و حرفه ای نیز علاقه دارد بهتر است در مراکز آموزش عالی فنی و حرفه ای تحصیل کند. محتوای درسی در رشته های این گونه مراکز آموزش عالی ، به تناسب نیازهای حرفه ای تعیین شده اند. این مراکز آموزش عالی معمولا در ابتدا دارای آزمون ورودی و شرایط خاص خود هستند که از آن جمله می توان به تسلط به زبان آلمانی در سطحی بسیار خوب اشاره کرد.

آکادمی های هنر ، موسیقی و فیلم (Hochschulen für Kunst, Musik und Film):  

در صورت علاقه به تحصیل در یکی از رشته های هنری مثل فیلم ، موسیقی و غیره بهترین گزینه آکادمی های هنر، فیلم و موسیقی هستند. این مراکز رشته های مختلفی از جمله طراحی صنعتی و مد، گرافیک و موسیقی را ارائه می دهند.در این آکادمی ها برای رسانه های مدرن علاقه مندان برای کارگردانی فیلم برداری و تهیه کنندگی آموزش می بینند. شرط پذیرفته شدن در این مراکز استعداد و توانایی هنری بسیار بالاست که فرد می بایست در زمان برگزاری مصاحبه و تست تعیین سطح به اثبات برساند .

در ابتدا ده شهر بزرگ دانشجویی آلمان (از لحاظ تعداد دانشجو) معرفی می گردند:

1-    مونیخ  (München): شهر مونیخ در ایالت بایرن واقع است و مساحتی معادل 71/310 کیلومتر مربع را دارا می باشد. جمعیت این شهر در حدود 569/470/1 نفر است که معادل 4500 نفر در هر کیلومتر مربع می باشد. این شهر بزرگترین ایالت بایرن و پس از برلین و هامبورگ پرجمعیت ترین شهر آلمان و دوازدهمین شهر اتحادیه اروپا می باشد.
 مونیخ طبق آمار گران ترین قیمت اجاره مسکن را در آلمان دارد.مونیخ یکی از کلان شهرهای جهان است و از نگاه اقتصادی جزء موفق ترین و پررشد ترین شهرهای آلمان می باشد. بسیاری ازکارخانه ها  و شرکت های بزرگ در این شهر استقرار یافته اند.
این شهر پس از فرانکفورت  (Frankfort am Main)دومین مرکز تجاری آلمان و یکی از مهم ترین مراکز تجاری در جهان است.
براساس جایگاه شهرها و آمار زیرساخت و کیفیت زندگی این شهر در سال 2012 جایگاه دوم جهان را کسب کرد.
این شهر با تعداد 44000 دانشجو بزرگ ترین شهر دانشجویی آلمان است.

2-    فرانکفورت (Frankfurt am Mail) : دومین شهر دانشجویی آلمان با حدود 42000 دانشجو می باشد. این شهر یک شهر بزرگ نمایشگاهی است که بران مثال می توان به نمایشگاه کتاب و موسیقی فرانکفورت با بازدید کنندگان میلیونی نام برد.
3-    هامبورگ  (Hamburg) :شهرهامبورگ در شمال آلمان با جمعیت حدود 75/1 میلیون نفر جمعیت دومین شهر بزرگ آلمان و سومین شهر آلمانی زبان (پس از برلین و وین) و همچنین هشتمین شهر بزرگ اتحادیه اروپا است.
بندر تجاری این شهر بزرگترین بندر آلمان و در بین بیست بندر بزرگ جهان است. از جمعیت 75/1 میلیونی این شهر 30 درصد آن را خارجی ها تشکیل می دهند. تراکم جمعیت در این شهر 2312 نفر به ازای هر کیلومتر مربع است.
این شهر را می توان سومین شهر بزرگ دانشجویی آلمان با تعداد حدود 39000 دانشجو دانست و این شهر در عین حال یک شهر رسانه ای  و تجاری نیز می باشد.
  رشته های اقتصاد و تجارت در این شهر از محبوبیت بالایی برخوردارند.
4-    مونستر(Münster): شهر مونستر با جمعیت حدود 30000 نفر در شمال غربی آلمان و در ایالت   نودر راین وست فالن واقع شده است . این شهر یک شهر دانشگاهی با تعداد دانشجویان بسیار و مقر دانشگاههای بسیار نیز می باشد.
  این شهر با تعداد حدود 40000 دانشجو چهارمین شهر دانشجویی آلمان است. این شهر بیشترین تعداد دوچرخه سوار را در کل آلمان دارد.
5-    دوییس بورگ –اِسن (Duisburg-Essen): این شهر به عنوان پنجمین شهر دانشجویی آلمانی شناخته می شود و برخلاف شهر مونستر که دوچرخه وسیله اصلی حمل و نقل است ، بیشترین میزان استقاده از قطار را دارا می باشد.
6-    بوخوم(Bochum) : این شهر ششمین شهر دانشجویی آلمان با حدود 33000دانشجو است . در این شهر صنعتی معادن زغال سنگ بسیاری موجود می باشد.
7-    درسدن (Dresden): این شهر به عنوان هفتمین شهر بزرگ دانشجویی آلمان شناخته می شود.
8-    آخن (Aachen): هشتمین شهر بزرگ دانشجویی آلمان آخن است.
9-    کلن (Köln): این شهر نهمین شهر بزرگ دانشجویی در آلمان می باشد.
10-    ماینتز (Mainz): این شهر دهمین شهر بزرگ دانشجویی آلمان است.

در ادامه همچنین برآنیم تا اطلاعات خلاصه و مفیدی درباره دانشگاه های ممتاز آلمان ارائه دهیم.

تحصیل در آلمان

تخصص پزشکی در آلمان

دوره تخصص پزشکی در آلمان یک دوره آکادمیک میباشد و دوره ای است که در کلینیکها زیر نظر متخصص انجام می پذیرد کار کردن در دوره تخصص اجباری بوده و باید متقاضی اجازه کار از اداره کار آلمان دریافت نمایید که این کار توسط گروه آتیه آفرینان صورت میپذیرد

شرایط اخذ پذیرش تخصص پزشکی در المان

تمامی مراحال اخذ پذیرش و تخصص توسط گروه اتیه آفرینان صورت میپذیرد و مطلب زیر جهت آشنایی بیستر متقاضیان با روند کاری میباشد.

کلیه علاقمندان باید در ابتدا(بند الف) با یک متخصص ذی صلاح در یک کلینیک ارتباط برقرار کنند. سپس (بند ب) می توانند برای اخذ اجازه کاراقدام نمایند.

الف)

انتخان کلینیک و متخصص ذی صلاح جهت گدراندن دوره برای این قسمت آشنایی با متخصصین و کلینیکها در هر ایالت مورد نیاز میباشد که موسسه آتیه آفرینان با داشتن رابطهایی در هریک از ایالات و ارتباط مستقیم با متخصصین این برای متقاضیان اقدام مینماید.

.

ب)

صدور اجازه کار برای پزشکانی که شهروند اتحادیه اروپا نمی باشند ، تابع قوانین ویژه ای ست، چراکه ایشان فاقد اقامت کاری بوده واجازه انتخاب شغل ندارند. صدور اجازه کار برای این گونه متقاضیان در وهله اول منوط به وضعیت بورس تحصیلی آن ها می باشد .

بدین ترتیب کسب تخصص در رشته پزشکی ملزم به اقدامات ذیل است:

متقاضی پس از دریافت جواب مثبت از طرف متخصص مورد نظر در آلمان، درکشورخود درخواست بورسیه دولتی کرده ویا از یکی از انستیتوهای عمومی درآلمان تقاضای کمک هزینه تحصیلی می کند.

پس از دریافت بورسیه می توان بر اساس ماده دهم قانون پزشکان درخواست اجازه کار موقت نمود. برای تکمیل این فرم ها که فقط به زبان آلمانی موجود است،از ارگانهای مربوطه کمک بگیرید. توجه داشته باشید که بدون دریافت بورسیه و صلاحیت تخصصی لازم، دریافت اجازه کار موقت ممکن نیست.

دریافت اجازه کار 6 ماهه جهت ادامه یا کسب تخصص بدون گرفتن بورسیه تنها زمانی امکان پذیر است، که این دوره:

• از لحاظ سیاسی حائز منافع توسعه ای باشد

• در راستای منافع دانشگاهی کشور پزشک متقاضی باشد

• در چارچوب یک قرارداد همکاری مابین دو مدرسه عالی باشد

پس از دریافت تأییدیه از استاد راهنما، دریافت اجازه کار بر اساس ماده دهم و تأیید بورسیه، متقاضی می تواند برای دریافت ویزا به سفارت آلمان مراجعه کند

بورسیه های تحصیلی تخصص پزشکی در آلمان

شرایط اخذ بورس تحصیلی در تخصص پزشکی

• گذراندن دوره حداقل 7 ساله در رشته پزشکی و دریافت مدرک دانشگاهی ، همچنین داشتن اجازه طبابت در کشور مبدأ ( برای کشورهای در حال توسعه داشتن 3 سال سابقه شغلی الزامی است).

• شروع یک دوره پزشکی تخصصی درکشور مبدأ، که به پایان رساندن آن نیز ممکن باشد.

• تحصیل یا فعالیت شغلی درکلینیک یکی از دانشگاه های کشور مبدأ به هنگام ارسال درخواست.

• اهداف برنامه ریزی شده جهت فعالیت در دانشگاه کشور مبدأ پس از پایان دوره تخصص در آلمان.

• تأییدیه جهت سرپرستی و فعالیت شغلی در یک کلینیک دانشگاهی در آلمان.

پزشکان خارجی برای فعالیت در کلینیک های آلمان باید اجازه نامه ای که برای دانشجویان بورسیه ای خود با عنوان "اجازه طبابت موقت" تهیه می نماید، داشته باشند . درخواست آن ممکن است چند هفته یا چند ماه به طول انجامد.

توجه

آن دسته از پزشکان عمومی که تمایل دارند دوره Phd را در آلمان بگذرانند با داشتن موافقت نامه از یک استاد راهنما در آلمان می توانند درخواست بورس تحصیلی بدهند. هم چنین اقامت به مدت یک سال به منظورتهیه منابع به منظور انجام دوره دکترا در ایران و یا برای انتشار مقاله یا کتاب نیز قابل درخولست است.

قابل توجه دانشجویان دوره تخصص پزشکی

برای موارد زیر درخواست بورس تحصیلی حد اکثر برای مدت یک سال امکان دارد:

• گذراندن بخشی ازدوره تخصص در یکی از کلینیک های آلمان

• انجام پروژه های تحقیقاتی

 

پذیرش در دوره‌های تخصص

تخصص پزشکی در آلمان

پذیرش در دوره های تخصص پزشکی در آلمان با ایران کاملا متفاوت میباشد برای پذیرش دوره تخصص در آلمان امتحان ورودی وجود ندارد و این کار توسط موافقت یک استاد راهنما که خود نیز یک پزشکی متخصص در رشته درخواستی میباشد صورت میپذیرد دور تخصص پزشکی در آلمان در کلینیک و تحت نظارت پزشک متخصص برگزار می‌شود.

ادامه مطلب: تخصص پزشکی در آلمان

بورسیه تحصیلی آلمان

بورسیه تحصیلی آلمان

بنیان گذار طرح بورسیه سال 2011 آنته شاوان وزیر سابق علوم تحقیقات آلمان بوده است و در حال حاضر روند بورسیه ادامه دارد.

بورسیه عبارت است از کمک هزینه مالی برای دانشجو از سوی دانشگاه که تحت نظر کشور و سرمایه داران می باشد که پس از بررسی شرایط دانشجو و بعد از ورود به دانشگاه ماهانه 300 یورو به وی تعلق می گیرد و حدوداً13900 دانشجوی خارجی و داخلی در آلمان از بورسیه استفاده می کنند.

دانشگاه پس از پرداخت 2 ترم بورسیه و سنجش شرایط تحصیلی دانشجو پرداخت را تمدید و پس از فارق التحصیلی تعهدی نسبت به باز پرداخت آن ندارد.

نمرات ممتاز در مقاطع متوسطه و دانشگاه و انجام فعالیت های پژوهشی از شرایط بورسیه شدن در دانشگاه های آلمان می باشد.

اقدامات جهت اخذ بورسیه تحصیل آلمان

- تعیین سطح زبان آلمانی با ارائه مدرک

- ارائه گذر نامه معتبر

- ارائه اصل مدارک تحصیلی (رسمی و تایید شده)

- ارائه کلیه فعالیت های تحصیلی پژوهشی و . . .

- اخذ سهمیه دانشجو از روابط بین الملل دانشگاه

برای متقاضیان جهت رسیدن به سطح تحصیل در آلمان دوره های کالج در نظر گرفته می شود.

نکته:

برای متقاضیانی که در رشته های بین الملل اقدام می کنند ارائه مدرک زبان انگلیسی الزامیست.

مواردی که دانشجو باید بداند:

- دانشجو تحت بیمه درمانی دولتی قرار می گیرد که هزینه آن 50 یورو می باشد.

- دانشجو اجازه کار در آلمان ندارد

- یافتن مسکن در آلمان از طریق روزنامه و تابلو های اعلانات امکان پذیر است.

- ویزای دانشجویی 1 ساله صادر می شود و هر ساله باید تمدید شود.

 

پزشکی, دندانپزشکی در آلمان

پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

آلمان در حال حاضر یکی از پرطرفدارترین کشورهای دنیا برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی میباشد چرا که تحصیل در دانشگاههای آلمان رایگان بوده و از نظر گروه پزشکی در سطح بسیار بالایی قراردارند

تفارت اصلی ایران و آلمان در تحصیل ضته پزشکی مقطع تحصیلی بوده به این معنا که پزشکی عمومی در ایران یک مرحله ای بوده و متقاضیان پس از قبولی در کنکور وارد رشته دکترای عمومی پزشکی میشوند در حالی که در آلمان پزشکی عمومی معادل کارشناسی ارشد پیوسته میباشد(Staatsexsamen).

دوره پزشکی عمومی در آلمان شامل دوازده نیم ترم و یا شش سال تحصیلی میباشد

شرایط پذیرش در شته های پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

متقاضیان گروه پزشکی در آلمان باید دارای دیپلم دوازده ساله باشند و نیز قبولی در کنکور نیز مهمترین شرط پذیرش در دانشگاههای آلمان میباشد

یکی از راهای ورود به پزشکی در آلمان گذراندن دوره کالج و شرکت در امتحان ورودی دانشگاه میباشد که دانشجو باید دوره studienkolleg را در آلمان گذرانده و امتحان Feststellungsprüfung را نیز بدهد.

برخی از دانشگاههای آلمان برای اینگونه رشته ها هزینه ای دریافت نمی کنند اما اکثر دانشگاههای آلمان در رشته های پزشکی هزینه ای بالغ بر 500 یورو به ازای هر ترم دریافت می کنند

برخی از دانشگاههای پزشکی آلمان

دانشگاه بنجامین فرانکلین برلین

دانشگاه پزشکی بخوم

دانشگاه پزشکی بن

دانشگاه پزشکی کلن

دانشگاه یوهان ولفگانگ فرنکفورت

دانشگاه فردریش الکساندر نورنبرگ

دانشگاه آلبرت لودویگ فرایبورگ

دانشگاه پزشکی هانوفر

پذیرش در دوره دکترا در رشته‌های پزشکی در آلمان

دانش‌آموختگان رشته پزشکی پس از اتمام تحصیل به اختیار خود می‌توانند در مقطع دکترا تحصیل کنند. این تصمیم اما شخصی است و دریافت پروانه پزشکی با مدرک کارشناسی‌ارشد صورت می‌گیرد.

دوره دکترا در رشته پزشکی، مانند سایر رشته‌های غیرپزشکی در آلمان برگزار می‌شود. این بدان معناست که شخص داوطلب با انتخاب موضوع و پس از موافقت استاد راهنما با طرح رساله‌، شروع به تحقیق خواهد کرد. پس از نوشتن رساله دکترا و قبولی در آزمون شفاعی، مدرک دکترا به دانشجو اعطا می‌شود.