شرایط تحصیل در آلمان

سیستم دانشگاهی آلمان

در ابتدا مختصری درباره سیستم آموزشی دانشگاهی آلمان ارائه می گردد.

مراکز آمورشی آکادمیک در آلمان به شرح ذیل هستند:

1-    دانشگاهها

2-    مراکز آموزشی عالی فنی و حرفه ای

3-    آکادمی های هنر ، موسیقی و فیلم

تنها در ترم زمستانی سال 2013 حدود 5/2 میلیون نفر در دانشگاهها، مراکز آموزشی عالی فنی و حرفه ای و آکادمی های هنر، موسیقی و فیلم در آلمان ثبت نام کرده اند. آمار دانشجویان ثبت نام شده به شرح زیر است: حدود 8/1 میلیون دانشجو در دانشگاه ها: 650 هزار دانشجو در مراکز آموزش عالی حرفه ای: حدود 33 هزار نفر در آکادمی های هنر، موسیقی و فیلم.

دانشگاه ها (Universitäten) و مراکز آموزش عالی فنی و حرفه ای (Fachhochschulen):

دانشگاه اصولا محلی برای فراگیری روش های علمی و دانش نظری است. بعنوان رشته های معمول دانشگاهی می توان از رشته هایی مانند پزشکی ، حقوق، علوم انسانی، علوم طبیعی و اقتصادی نام برد.

در دانشگاهها آموزش و پژوهش با یکدیگر آمیخته شده اند و رابطه ای تنگاتنگ دارند .

دانشگاه محلی برای آموزش و تحقیقات بنیادی و کاربردی است. دانشجویان دانشگاه مختارهستند تا برنامه درسی خود را در هر ترم شخصا انتخاب کنند و حتی تا حدود زیادی استادان خود را برگزینند اما چهارچوب هر رشته تحصیلی مشخص و واضح است .

تحصیل دانشگاهی را نمی توان با آموزش فنی و حرفه ای برابر دانست .

دانشگاهها در پایان تحصیل به دانشجویان طبق استانداردهای بین المللی مدارج لیسانس(Bachelor) ، فوق لیسانس (Master) و همینطور دکترا (PhD) اهدا می کنند.

شخصی که در کنار آموزش دانشگاهی (آکادمیک) به آموزش فنی و حرفه ای نیز علاقه دارد بهتر است در مراکز آموزش عالی فنی و حرفه ای تحصیل کند. محتوای درسی در رشته های این گونه مراکز آموزش عالی ، به تناسب نیازهای حرفه ای تعیین شده اند. این مراکز آموزش عالی معمولا در ابتدا دارای آزمون ورودی و شرایط خاص خود هستند که از آن جمله می توان به تسلط به زبان آلمانی در سطحی بسیار خوب اشاره کرد.

آکادمی های هنر ، موسیقی و فیلم (Hochschulen für Kunst, Musik und Film):  

در صورت علاقه به تحصیل در یکی از رشته های هنری مثل فیلم ، موسیقی و غیره بهترین گزینه آکادمی های هنر، فیلم و موسیقی هستند. این مراکز رشته های مختلفی از جمله طراحی صنعتی و مد، گرافیک و موسیقی را ارائه می دهند.در این آکادمی ها برای رسانه های مدرن علاقه مندان برای کارگردانی فیلم برداری و تهیه کنندگی آموزش می بینند. شرط پذیرفته شدن در این مراکز استعداد و توانایی هنری بسیار بالاست که فرد می بایست در زمان برگزاری مصاحبه و تست تعیین سطح به اثبات برساند .

در ابتدا ده شهر بزرگ دانشجویی آلمان (از لحاظ تعداد دانشجو) معرفی می گردند:

1-    مونیخ  (München): شهر مونیخ در ایالت بایرن واقع است و مساحتی معادل 71/310 کیلومتر مربع را دارا می باشد. جمعیت این شهر در حدود 569/470/1 نفر است که معادل 4500 نفر در هر کیلومتر مربع می باشد. این شهر بزرگترین ایالت بایرن و پس از برلین و هامبورگ پرجمعیت ترین شهر آلمان و دوازدهمین شهر اتحادیه اروپا می باشد.
 مونیخ طبق آمار گران ترین قیمت اجاره مسکن را در آلمان دارد.مونیخ یکی از کلان شهرهای جهان است و از نگاه اقتصادی جزء موفق ترین و پررشد ترین شهرهای آلمان می باشد. بسیاری ازکارخانه ها  و شرکت های بزرگ در این شهر استقرار یافته اند.
این شهر پس از فرانکفورت  (Frankfort am Main)دومین مرکز تجاری آلمان و یکی از مهم ترین مراکز تجاری در جهان است.
براساس جایگاه شهرها و آمار زیرساخت و کیفیت زندگی این شهر در سال 2012 جایگاه دوم جهان را کسب کرد.
این شهر با تعداد 44000 دانشجو بزرگ ترین شهر دانشجویی آلمان است.

2-    فرانکفورت (Frankfurt am Mail) : دومین شهر دانشجویی آلمان با حدود 42000 دانشجو می باشد. این شهر یک شهر بزرگ نمایشگاهی است که بران مثال می توان به نمایشگاه کتاب و موسیقی فرانکفورت با بازدید کنندگان میلیونی نام برد.
3-    هامبورگ  (Hamburg) :شهرهامبورگ در شمال آلمان با جمعیت حدود 75/1 میلیون نفر جمعیت دومین شهر بزرگ آلمان و سومین شهر آلمانی زبان (پس از برلین و وین) و همچنین هشتمین شهر بزرگ اتحادیه اروپا است.
بندر تجاری این شهر بزرگترین بندر آلمان و در بین بیست بندر بزرگ جهان است. از جمعیت 75/1 میلیونی این شهر 30 درصد آن را خارجی ها تشکیل می دهند. تراکم جمعیت در این شهر 2312 نفر به ازای هر کیلومتر مربع است.
این شهر را می توان سومین شهر بزرگ دانشجویی آلمان با تعداد حدود 39000 دانشجو دانست و این شهر در عین حال یک شهر رسانه ای  و تجاری نیز می باشد.
  رشته های اقتصاد و تجارت در این شهر از محبوبیت بالایی برخوردارند.
4-    مونستر(Münster): شهر مونستر با جمعیت حدود 30000 نفر در شمال غربی آلمان و در ایالت   نودر راین وست فالن واقع شده است . این شهر یک شهر دانشگاهی با تعداد دانشجویان بسیار و مقر دانشگاههای بسیار نیز می باشد.
  این شهر با تعداد حدود 40000 دانشجو چهارمین شهر دانشجویی آلمان است. این شهر بیشترین تعداد دوچرخه سوار را در کل آلمان دارد.
5-    دوییس بورگ –اِسن (Duisburg-Essen): این شهر به عنوان پنجمین شهر دانشجویی آلمانی شناخته می شود و برخلاف شهر مونستر که دوچرخه وسیله اصلی حمل و نقل است ، بیشترین میزان استقاده از قطار را دارا می باشد.
6-    بوخوم(Bochum) : این شهر ششمین شهر دانشجویی آلمان با حدود 33000دانشجو است . در این شهر صنعتی معادن زغال سنگ بسیاری موجود می باشد.
7-    درسدن (Dresden): این شهر به عنوان هفتمین شهر بزرگ دانشجویی آلمان شناخته می شود.
8-    آخن (Aachen): هشتمین شهر بزرگ دانشجویی آلمان آخن است.
9-    کلن (Köln): این شهر نهمین شهر بزرگ دانشجویی در آلمان می باشد.
10-    ماینتز (Mainz): این شهر دهمین شهر بزرگ دانشجویی آلمان است.

در ادامه همچنین برآنیم تا اطلاعات خلاصه و مفیدی درباره دانشگاه های ممتاز آلمان ارائه دهیم.

تحصیل در آلمان

معرفی آتیه آفرینان ایرانیان

گروه آتیه آفرینان ایرانیان با بیش از 14 سال تجربه دارای هفت مجوز از وزارت علوم تحقیقات و فناوری و دارای مجوز رسمی از وزارت کار ،تعاون و رفاه اجتماعی میباشد این موسسه دارای دفاتر همکاردر کانادا، اتریش، مجارستان، جمهوری چک، سوئیس، سوئد، اسلواکی، ایتالیا، اسپانیا، آمریکا، استرالیا، قبرس، آلمان، دانمارک و نروژ میباشد و دارای نمایندگی بیش از یکصد دانشگاه و دفاتر کاریابی در خارج از کشور هست

ثبت نام و ارزیابی رایگان

آدرس مابلوار میرداماد مابین خیابان حصاری و شنگرف ساختمان 138 طبقه 5 واحد 22، 25، 26، 27
شماره تماس:22226777-10خط
فکس:22275151